CMENTARZ WOJENNY ARMII KRAJOWEJ W BŁUDKU

Cmentarz wojenny w Błudku – położony jest w środku lasu, ok. 100m na południowy zachód od drogi Oseredek – Hamernia. Od października 1944 r. do marca 1945 r. więzieni byli na tym terenie żołnierze AK przez NKWD i UB. Więźniowie wykorzystywani byli do ciężkiej pracy w pobliskich kamieniołomach koło Nowin. 26 marca 1945 r. obóz został zlikwidowany przez oddziały AK Rejonu Susiec i Józefów Inspektoratu Zamość.

Cmentarz ten jest symboliczny, gdyż dokładna liczba pochowanych jest nieznana – w latach 1951-1953 ciała zamordowanych zostały ekshumowane i przeniesione prawdopodobnie na zamojską rotundę. Corocznie na tym terenie odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne czczące pamięć poległych.

Na trzech mogiłach stoi 7 brzozowych krzyży. Między grobami ustawiono jeszcze jeden wysoki dębowy krzyż z datą funkcjonowania obozu. Tuż obok cmentarza na postumencie z kamieni stoi kamienna Stella zwieńczona krzyżem, ufundowana w 47 rocznicę zagłady obozu przez Żołnierzy Światowego Związku AK Koło Rejonowe Susiec.

źródło: nocowanie.pl


Cmentarz wojenny Armii Krajowej w Błudku (2020.09.13)

W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY: