Mobilna Dolina Wita!

logo zapomnianadolina

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

2013.11.26 - Dzień Misia_3

Powstanie Gminnej Biblioteki Publicznej:

Historia Biblioteki Publicznej w Grabowcu sięga 1949 roku. W momencie powstania księgozbiór liczył 870 voluminów i systematycznie wzrastał. Pierwszym bibliotekarzem była pani Janina Kasprowicz, pełniła tę funkcję do 1972 roku. Następnie obowiązki kierownika placówki przyjęła pani Bożena Kocaj, która pracowała do roku 1981.
Biblioteka mieściła się w budynku prywatnym przy ulicy 700 - lecia. Wyposażenie biblioteki stanowiły: 2 regały, 2 stoły, skrzynka na przechowywanie kart czytelników i książek. Zakupy księgozbioru dokonywane były centralnie przez Bibliotekę Powiatową w Hrubieszowie.
1973 roku w wyniku zmian administracyjnych zmieniła się dotychczasowa nazwa biblioteki z Gromadzkiej na Gminną Bibliotekę Publiczną. W tym też roku placówka zmieniła lokal, zajmuje dwa przestronne pomieszczenia w budynku w centrum Grabowca.
Od 1977 roku rozrasta się sieć punktów bibliotecznych działających przy Szkołach Podstawowych w Szystowicach, Tuczępach, Majdanie Tuczępskim, Cieszynie, Ornatowicach, i Skomorochach Dużych. w 1981 roku kierownikiem biblioteki zostaje pan Henryk Czausz.
W latach 80 - tych biblioteka kilkakrotnie wzięła udział we współzawodnictwie bibliotek województwa zamojskiego o tytuł "Najaktywniejszej biblioteki i najlepszego bibliotekarza". W 1986 roku biblioteka otrzymała ten tytuł.
W wyniku kolejnych zmian w administracji państwowej w roku 1991 biblioteka straciłą autonomię i weszła w skład Gminnego Ośrodka Kultury. W ramach oszczędnościowych zmniejszono etat bibliotekarzy z dwóch na półtora etatu, zmniejszona także budżet na zakup książek i czasopism. Placówka zostaje przeniesiona z centrum Grabowca do ciemnych i ciasnych pomieszczeń Domu kultury, z daleka od centrum. Następują "chude" lata biblioteki. Z kadym rokiem ogranicza się liczbę zakupionych książek. pracownice biblioteki pani Daria Kodeniec i Krystyna Czausz wykonują inne prace, niż związane z pracą w bibliotece, jak dyżurny na dyskotekach czy prowadzenie sklepu. Te wydarzenia obniżyły w dużym stopniu jakość pracy biblioteki.
1994 roku zostaje tylko jeden pracownik. Jest to pani Krystyna Czausz, która pracuje od 1982 roku do chwili obecnej. W 1997 roku, dzięki staraniom dyrektora GOK - u pani Darii Kodeniec, pełniącej jednocześnie funkcję radnej biblioteka zmieniła lokal na dużo większy i bardziej przestronny w centrum miejscowości. Dzięki dobrej lokalizacji (budynek znajdował się na przeciw szkoły), następuje wzrost wypożyczeń i czytelników.
w 1999 roku wypożyczono na zewnątrz 22335 voluminów i zarejestrowano 835 czytelników. W tym czasie działają dwa punkty biblioteczne w Bereściu i Tuczępach. W 2001 roku pozostaje tylko jeden punkt przy Szkole w Podstawowej w Tuczępach. W tym też roku biblioteka ponownie zmienia lokal. Ze względów oszczędnościowych zostaje przeniesiona do pomieszczenia budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Ulega zmniejszeniu powierzchnia placówki z 100m2 do 66m2.


Gminna Biblioteka Publiczna w Grabowcu

Grabowiec, ul. Rynek 6
22-425 Grabowiec
pow. zamojski, woj. lubelskie

tel.: (084) 65-12-238
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gok.grabowiec.pl

Od 2006 roku biblioteka umożliwia przeglądanie zbiorów własnych za pomocą internetu! Wystarczy wejść na stronę Gminnego Ośrodka Kultury i z menu wybrać opcję KATALOG KSIĄŻEK aby przeglądać co leży na półkach, lub jest aktualnie wypożyczone!

Zainteresowani rezerwacją pozycji przez internet muszą się ZAREJESTROWAĆ w programie bibliotecznym!!!

GODZINY PRACY

 • Poniedziałek 09:00 - 17:00
 • Wtorek 10:00 - 18:00
 • Środa 10:00 - 18:00
 • Czwartek 10:00 - 18:00
 • Piątek 10:00 - 18:00
 • Sobota NIECZYNNE
 • Niedziela NIECZYNNE

CIEPŁOWNIA

cieplownia 2015

W 1996 roku powtała duża kotłownia opalana słomą, która zaopatruje w ciepło kilka obiektów użyteczności publicznej w Grabowcu: budynki szkolne, bank, urząd gminy, hydrofornię, ośrodek zdrowia, gok oraz budynek kotłowni.
Realizacja inwestycji trwała około 9 miesięcy, przedsięwzięcie finansowane było w 43.9% z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 14% z dotacji Fundacji Ekofundusz, w 13,3% ze środków własnych Urzędu Gminy w Grabowcu, w 1,9% z dotacji Wojewody Zamojskiego a w 26,9% z pożyczki pochodzącej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł 2 150 297zł, w tym koszt budynku kotłowni 677 177zł, instalacje wewnętrzne: elementy technologiczne oraz montaż 476 421zł, sieć ciepłownicza z rur preizolowanych 348 554zł, infrastruktura zewnętrzna 280 905zł, zakup maszyn i urządzeń 139 000zł, opracowania, dokumentacja techniczna itp. 228 240zł.


Siedziba:

w Grabowcu
Ul. Kozia 6, 22-425 Grabowiec
pow. zamojski, woj. lubelskie

tel. (084) 651-21-99
e-mail: rTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GOK

Gminny Ośrodek Kultury 2010-2015_11

PRACOWNIA PLASTYCZNA:

Tutaj w atmosferze bezpieczeństwa i relaksu możesz rozwijać swoje indywidualne działania twórcze. Poprzez nabyte umiejętności staniesz się osobą wrażliwą na piękno, przygotowaną do uczestniczenia w kulturze.
Prowadząc działania twórcze obracamy się w różnych dziedzinach plastyki. Pracownia jest miejscem na mądre spędzanie wolnego czasu.
Zapraszamy serdecznie do korzystania z możliwości rozwoju i realizacji artystycznej.
CO PROPONUJEMY:

Batik - technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie. Wzory na tkaninie, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu. Tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku.

Decoupage - technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać.

Pastel - technika malarska oraz środek rysunkowy i malarski w formie kolorowego sztyftu, kredki lub ołówka, służący do nanoszenia kolorowych pigmentów na podłoże. Wytwarza się go poprzez zmieszanie pigmentu, kredy i spoiwa z gumy. Mieszaninę formuje się w wałeczki, a następnie pozostawia do wyschnięcia. Przed wyschnięciem pastele mają konsystencją ciasta, stąd nazwa (wł. pasta — ciasto).

Formy przestrzenne - rodzaj rzeźby abstrakcyjnej, która powstaje nie przez odkuwanie czy modelowanie (jak tradycyjne rzeźby), lecz przez montowanie elementów (metalowych, z tworzyw sztucznych itp.), specjalnie przygotowanych lub gotowych (różnych przedmiotów lub odpadów przemysłowych)

Filcowanie - rękodzieło polegające na formowaniu wełny za pomocą specjalnej igły do filcowania (filcowanie na sucho) lub ciepłej wody i mydła (filcowanie na mokro). Wykorzystywane jest do tworzenia odzieży, torebek, biżuterii, lalek, elementów dekoracji etc.

PRACOWNIA MUZYCZNA

Pracownia muzyczna zaprasza wszystkich chętnych do nauki gry na instrumentach: keyboard, gitara, flet. Zapraszamy również osoby które lubią śpiewać i chcą się pokazać. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pod fachowym okiem instruktora Karola Chilewicza na pewno efekt będzie wspaniały.
NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH

Nauka prowadzona jest indywidualnie na instrumentach: keyboard, gitara (klasyczna, elektryczna i basowa) oraz flet, w każdy wtorek, środę i czwartek.

PRACOWNIA ORANGE I CK

Pracownie Orange to ogólnopolska akcja społeczna skierowana do mieszkańców małych miejscowości, liczących nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców. Akcja opiera się na dwóch istotnych założeniach: realizacji nowoczesnej pracowni internetowej w ważnym dla mieszkańców punkcie na mapie miasta oraz ożywieniu przestrzeni publicznej wokół Pracowni, będącej miejscem spotkań mieszkańców.
Głównym celem akcji Pracownie Orange jest zapewnienie obywatelom małych społeczności lepszego dostępu do technologii i informacji. Dodatkowo, poprzez projekt kreatywny w przestrzeni miasta, chcemy zainspirować mieszkańców do podejmowania samodzielnych działań twórczych oraz większego zaangażowania w lokalne życie społeczne.
Jak powstała pracownia?

Do programu „Pracownie Orange” przystąpił Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu termin złożenia wymaganych dokumentów mijał 16 marca 2012 roku. Pierwszym punktem złożenia wniosku było zawiązanie grupy inicjatywnej, która powinna składać się z przynajmniej 5 osób (w tym trzy osoby powinny być pełnoletnie). Grupa inicjatywna ma zadanie wypromowania miejscowości oraz współdziałane z pracownią Orange.
Z terenu całego kraju zgłosiło się 750 placówek, około 380 aplikacji kwalifikowało się pozytywnie, następnym etapem było wygranie konkursu, który miał wyłonić 50 najbardziej kreatywnych i oryginalnych zgłoszeń.
Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu jako jedyny w powiecie zamojskim zakwalifikował się do zwycięskiej 50-tki. W wojewódzwie lubelskim powstało 6 takich pracowni w miejscowościach: Radzyń Podlaski, Firlej, Czarniejów Niedzrzwica Duża, Ostrów Lubelski, Wisznice.
Wyposażenie pracowni:

 • 3 komputery stacjonarne typu all in one wyposażone w w system operacyjny Windows 7 wraz z niezbędnymi licencjami.
 • Telewizor LCD Samsung (40”)
 • Konsola Play Station 3 (z dwoma sterownikami i trzema grami)
 • Stół
 • Dwie kanapy
 • Worek sako
 • Szybkie łącze internetowe
 • Piłkarzyki

STUDIO NAGRAŃ

Pod koniec listopada 2014 roku przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu (D. Kordyś, K. Chilweicz) został złożony wniosek do Fundacji Orange o dofinansowanie projektu „Muzyczne Studio Orange” w ramach programu grantowego „Pracownie Orange” na II półrocze 2014 roku.
Projekt polega na utworzeniu mini studia nagrań, w którym młodzież uczestnicząca w zajęciach muzycznych i informatycznych organizowanych również w Pracowni Orange działającej w Gminnym Ośrodku Kultury w Grabowcu, będzie się uczyć cyfrowego zapisu dźwięku. Prowadzone będą warsztaty, w trakcie których młodzież przygotuje materiał do nagrań, zarejestruje go oraz nagra na płyty CD.
Celem projektu jest zaspokojenie zainteresowań młodego pokolenia fanów nowych technologii, mediów oraz muzyki, umożliwienie młodym mieszkańcom małych miejscowości dostępu do nowoczesnych technik. Młodzież poprzez udział w projekcie nabędzie umiejętności pracy w zespole, sztuki aranżacji i cyfrowego zapisu dźwięku

POCZTA

poczta 5

poczta 5

poczta 5

poczta 5

poczta 5

Urząd poczty w Grabowcu czynny: odponiedziałku do piątku, w godzinach: 8:00 - 15:00

ADRES:

Grabowiec, ul. Wojsławska 1 (budynek ZS, od strony boiska wielofunkcyjnego)
tel. 084 6512132

Na poczcie dostępne są usługi Banku Poczotwego

URZĄD GMINY

fot.DK_46

Siedziba Urzędu Gminy - ul. Rynek 3, 22-425 Grabowiec

Godziny pracy:

- od poniedziałku do piątku - .715 do 15.15 w soboty nieczynny

Telefon: (084) 651-24-74
Fax: (084) 651-24-74, 651-24-66
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: grabowiec.pl


Przewodniczący Rady Gminy: Agnieszka Rachańska

Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy: Tadeusz Halicki

 • Wójt Gminy - Waldemar Greniuk
 • Sekretarz Gminy - Tomasz Mołczan
 • Skarbnik Gminy - Małgorzata Surma
 • Kierownik USC - Barbara Sitarz

NAJNOWSZY ALBUM

 • Kategoria: 2020.11.25 - PRZEBUDOWA DROGI W DAŃCZYPOLU
 • Kategoria: 10-14.08.2020 - 64 MIEDZYNARODOWY WYŚCIG KOLARSKI "ORLIKÓW PRZYJAŹNI POLSKO-UKRAIŃSKIEJ"

W OKOLICY...

CHEŁM

CHEŁM

Chełm – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km...

KRASNOBRÓD

KRASNOBRÓD

Krasnobród posiada niezaprzeczalne walory klimatyczne, które stanowią o jego dużej atrakcyjności, jako miejscowości wypoczynkowo-wczasowej i...

SUSIEC

SUSIEC

Rezerwat „Nad Tanwią” powstał w 1958 roku o powierzchni ok. 41 ha. Leży on na...

Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Link do szczegółowych informacji w polityce cookies znajduje się na dole strony! To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information