Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu założony w 1980 roku, działa w 2-kondygnacyjnym budynku w centrum miejscowości, przy ul. Rynek 6. Do dyspozycji mieszkańców, otwarte są dobrze wyposażone pracownie: plastyczna, muzyczna, komputerowa, studio nagrań G-Sound oraz sala rekreacyjna z zestawem sprzętu do ćwiczeń.
Jesteśmy jednym z 75-ciu miejscowości w Polsce, w których w drodze konkursu, zostały zlokalizowane nowoczesne Pracownie Orange (korzystamy z programów grantowych).
Prowadzimy stałe formy pracy takie jak: nauka gry na instrumentach, nauka śpiewu, zajęcia plastyczne dla dzieci, warsztaty rękodzieła dla dorosłych, nauka tańca, zajęcia Krav Magi.
Pod patronatem GOK działają: Izba Pamięci, Orkiestra Dęta, Kapela Ludowa, Klub Seniora „Aktywni 50+”. Nasz ośrodek jest otwarty na kontakt i współpracę z ludźmi, staramy się więc dopasować ofertę zajęć do aktualnych potrzeb osób w każdym wieku.
Cyklicznie, organizujemy wystawy malarstwa i fotografii osób związanych z Grabowcem, które chcą podzielić się swoją pasją. W kalendarzu imprez współorganizowanych przez GOK, stałe miejsce mają m.in.: Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi (maj-grabowieckie błonia), Festyn Rodzinny „U źródełka w Dańczypolu” (lipiec-wieś Dańczypol), „Mały Katyń”-uroczystość upamiętniająca mord rannych polskich żołnierzy przez Sowietów (wrzesień-Grabowiec Góra).
Z Ziemią Grabowiecką związana jest postać Henryka Sienkiewicza, który kilkakrotnie gościł w pobliskim Grabowczyku u swojego przyjaciela, sławnego malarza Władysława Czachórskiego i gdzie prawdopodobnie powstał zarys powieści „Ogniem i mieczem”. Grobowiec rodziny Czachórskich znajduje się na cmentarzu parafialnym , a jedno z dzieł Władysława - „Cud Świętego Walentego” - ofiarowany jako wotum dziękczynne za ukończone studia - zdobi wnętrze kościoła w Grabowcu.
opis: K. Kasprowicz-Motowidło